تبلیغات
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هرآن‌که گنجشکی را بیهوده شکار کند، او در روز قیامت نزد پروردگار شکایت خواهد برد که پروردگارا! بنده تو بیهوده مرا کشت بدون آن‌که هیچ سودی از کشتن من نصیب او شود. شکار و صید

شکار و صید
انسان های بزرگ با بن بست مواجه نمی شوند یا راهی خواهند یافت یاراهی خواهند ساخت ... 
نویسندگان
نظر سنجی
شما در چه مناطقی به شکار می روید ؟(امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد )صفحات جانبی
لینک های مفید
منطقه حفاظت شده البرز مركزی ، تهران


نام انگلیسی :  Central Alborz protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده البرز مرکزی

 

موقعیت جغرافیایی

این منطقه درمجاورت و شمال تهران بزرگ بین استانهای مازندران و تهران و در محدوده شهرستانهای تهران ,شمیرانات كرج ,چالوس ,نوشهر ونور و بین 51 تا 36/51 طول شرقی و 45/35 تا 35/36 عرض شمالی واقع شده است. مساحت آن 410790 هكتار می باشد.

تاریخچه:

منطقه البرز مركزی بدلیل وضیعت طبیعی خود و نزدیكی به مراكز حكومتی همواره مورد توجه حاكمان وقت بوده كه بنا شدن قصرها ، تفرجگاهها ، مكانهای استراحتی و شكارگاههای غنی در این ناحیه از مشخصه های آن است . این منطقه در سال 1346 هجری ، برابر مصوبه قانونی شورایعالی شكاربانی و نظارت بر صید در حدود 398853 هكتارآن بعنوان منطقه حفاظت شده درآمده است. درحال حاضر نیز قسمت جنوبی منطقه در حدود  یك سوم ازكل مساحت آنرا شامل ، كه معادل 110000 هكتار بوده و تحت مدیریت اداره كل حفاظت محیط زیست استان تهران است.
ازنظر تقسیم بندی رویشگاهی ، قسمت جنوبی البرز مرکزی دراستان تهران جزء ناحیه ایرانی- تورانی محسوب شده كه یکی ازذخیرهگاههای ژنتیکی ایران نیز می باشد . تنوع اقلیمی و شرایط خاص اکولوژیک و توپوگرافی منطقه البرز جنوبی شرایط زیست مساعدی را برای زندگی انواع وحوش در این گستره فراهم آورده است .

پوشش گیاهی و حیات وحش جانوری

شناسایی بیش از 950 گونه گیاهی متعلق به حدود 57 خانواده از گیاهان اصلی این منطقه اكولوژیكی كه تعداد كثیری از آنها اختصاصاً در البرز یافت می شوند، نمایانگر پوشش گیاهی بسیار غنی و متنوع منطقه و بالاترین گستره پراكندگی در این عرصه می  باشد كه از قوی ترین فلورهای گیاهی در بین مناطق تحت حفاظت به شمار می آید و یكی از ذخیره گاههای ژنتیكی ایران بوده و ارزش بالایی برای حفاظت دارد، البته غنای گیاهی موجود زاییده وضعیت خاص توپوگرافی و اقلیمی منطقه است و پوشش در ارتفاعات بالای 3200 متر از سطح دریا مناسبتر و از تنوع ژنتیكی خاص برخوردار است.

از لحاظ حیات وحش جانوری به علت تنوع اقلیمی و شرایط خاص اكولوژیك و توپوگرافی منطقه البرز جنوبی شرایط زیست  مساعدی برای زندگی انواع وحوش در این گستره فراهم گردیده است. برای معرفی تنوع جانوری این منطقه می توان از 155 گونه پرنده از 40 خانواده و 25 گونه پستاندار نام برد. خزندگان و دوزیستان نیز در این منطقه از تنوع بالایی برخوردارند و وجود خزندگان و دوزیستان به علت رابطه اكولوژیكی كه با جوندگان كوچك دارند، از عوامل اصلی كنترل جمعیت جوندگان در این منطقه محسوب می گردند.

امكانات آموزشی، پژوهشی

منطقه البرز مركزی كه یكی از بهترین الگوهای زیست محیطی است، بخش قابل توجهی از فون و فلور كشور را در خود جای داده است. بخشهایی از این منطقه حفاظت شده تاكنون مورد بررسی كارشناسان و محققان قرار نگرفته است و از دیدگاه تحقیقاتی مكانی بكر به نظر می رسد كه می تواند بستر مطالعاتی مناسب برای بررسی جامع علاقه مندان محیط زیست باشد. مطالعات اكولوژیك و عملیات اجرایی در خصوص بررسی ماهیهای منطقه و تجزیه شیمیایی آب و پلانكتون ها و باكتریهای دریاچه از جمله موضوعات مورد علاقه دانش پژوهان می باشد كه با احداث ایستگاه تحقیقاتی و آزمایشگاهی محیط زیست تسهیلات لازم برای انجام امور پژوهشی فراهم شده كه با یك برنامه ریزی صحیح و منسجم دستیابی به اهداف مورد نظر در زمینه های مختلف آموزشی و تحقیقاتی در منطقه آسانتر تحقق می یابد.

مشكلات منطقه حفاظت شده البرز

مناطق حفاظت شده به عنوان یك منبع ژنتیك و اندوختگاه علمی، آموزشی و پژوهشی برای نسل  حاضر و آینده محسوب می شوند بررسیهای انجام شده با فاصله بیست سال در منطقه البرز جنوبی، گویای روند تخریبی منطقه بوده و در یك ارزیابی كلی تفاوت فاحشی را بین جمعیت های حیات وحش و پوشش گیاهی نشان می دهد. رودخانه های كرج و ولایت رود در محدوده حفاظت شده قرار دارند و به دلیل موقعیت خاص تفرجگاهی خود بیش از سایر نواحی مورد تجاوز و تخریب قرار گرفته اند و علیرغم تلاشهای انجام شده این روند تخریبی همچنان ادامه دارد، به طوری  كه تقریباً تمامی واحدهای مسكونی، خدماتی و پذیرایی اطراف آنها فاقد سیستم تصفیه بوده، تمام مواد اضافی و غیر مصرفی و حتی فاضلاب به طور مستقیم و غیرمستقیم به رودخانه های مجاور سرریز و یا در آن تخلیه می شود. ساخت و سازهای بی رویه و افزایش اماكن و فعالیتهای واحدهای نظامی و ارگانهای مختلف موجبات تشدید آلودگی و تخریب منطقه را فراهم نموده است.


منطقه حفاظت شده جاجرود ، تهران


نام انگلیسی :  Jajrood protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده جاجرود

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده جاجرود در استان تهران، بین 47/35 تا 31/35 عرض شمالی و 57/51 طول شرقی، واقع شده و مساحت آن 55 هزار و 77 هكتار است.
پوشش گیاهی: خارشتر، گز، تاغ، اسكنبیل، كاروانكش، جغجغه، گون، درمنه، زالزالك،‌ گوجه وحشی،‌ زرشك، انجیر
پستانداران: كل و بز، ‌قوچ و میش، ‌آهو، ‌پلنگ، ‌خوك،‌ كاراكال، سیاه گوش
پرندگان: كبك، تیهو،‌ باقرقره، ‌اردك سرسبز


گردآورنده مدیریت وبلاگ
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و عرض اردت...
جا دارد از تمامی شما بازدید کنندگان عزیز که تا امروز مارو همراهی کردید تشکر کنم...
...........درباره ی وب ..............
به بهترین وب شکار صید خوش امدید
مفتخریم از همراهی شما

با تشکر از انتخاب شما...
این وب را بیشتر بشناسید
بسم الرحمن الرحیم وب شکار که با اسم شکار و صید کار خودش رو ادامه می دهد یکی از بهترین وب های شکار وصید و طبیعت است از اونجا که این وب بدون هیچ چشم داشت مادی کار می کند و هدف اون حفاظت از محیط زیست و همینطور استفاده درست از آن است ...وب شکار صید علاوه بر معرفی مناظق حفاظت شده سعی دارد با معرفی اسلحه های روز دنیا و همینطور انواج جانواران و پرنده ها و ماهی ها اطلاعات جامع ای در اختیار بازدید کنندگان عزیز قرار دهد....از اینکه با ما همراه هستید سپاس گزاریم ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User

پیغام ورود و خروج