تبلیغات
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هرآن‌که گنجشکی را بیهوده شکار کند، او در روز قیامت نزد پروردگار شکایت خواهد برد که پروردگارا! بنده تو بیهوده مرا کشت بدون آن‌که هیچ سودی از کشتن من نصیب او شود. شکار و صید

شکار و صید
انسان های بزرگ با بن بست مواجه نمی شوند یا راهی خواهند یافت یاراهی خواهند ساخت ... 
نویسندگان
نظر سنجی
شما در چه مناطقی به شکار می روید ؟(امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد )صفحات جانبی
لینک های مفید

 دستور سر بریدن حیوان

  مسأله2600.  دستور سر بریدن حیوان آن است كه حلقوم « مجرای نفس » و مری « مجرای غذا » و دو شاهرگ را كه در دو طرف حلقوم است، كه به آنها اوداج اربعه « چهار رگ » گفته می‎شود، از پایین برآمدگی زیر گلو بطور كامل ببرند، و اگر آنها را بشكافند كافی نیست.

  مسأله2601.  اگر بعض از چهار رگ را ببرند و صبر كنند تا حیوان بمیرد بعد بقیه را ببرند فایده ندارد، بلكه اگر به این مقدار هم صبر نكنند، ولی بطور معمول چهار رگ را طوری پشت سرهم نبرند كه یك كار شمرده شود، اشكال دارد اگر چه پیش از جان دادن حیوان، بقیه رگ‎ها را ببرند.

  مسأله2602.  اگر گرگ گلوی گوسفند را به طوری بكند كه از چهار رگی كه در گردن است و باید بریده شود، چیزی نماند، آن گوسفند حرام می‎شود، ولی اگر مقداری از گردن را بكند و چهار رگ باقی باشد، یا جای دیگر بدن را بكند، در صورتی كه گوسفند زنده باشد، و به دستوری كه گفته شد سر آن را ببرند، حلال و پاك می‎باشد.

 شرایط سر بریدن حیوان

  مسأله2603.  سر بریدن حیوان پنج شرط دارد:

اول ـ كسی كه سر حیوان را می‎برد ـ چه مرد باشد چه زن، باید مسلمان باشد و اظهار دشمنی با اهل بیت پیغمبر صلی الله علیه و آله نكند. و بچه مسلمان هم اگر ممیز باشد یعنی: خوب و بد را بفهمد می‎تواند سر حیوان را ببرد.

دوم ـ سر حیوان را با چیزی ببرند كه از آهن باشد ولی چنان چه آهن پیدا نشود و محتاج به ذبح حیوان باشند با چیز تیزی كه چهار رگ را جدا كند ـ مانند شیشه و سنگ تیز ـ می‎شود سر حیوان را برید.

سوم ـ در موقع سر بریدن، صورت و دست و پا و شكم حیوان رو به قبله باشد و كسی كه می‎داند باید رو به قبله سرببرد، اگر عمداً حیوان را رو به قبله نكند، حیوان حرام می‎شود. ولی اگر فراموش كند، یا مسأله را نداند، یا قبله را اشتباه كند، یا نداند قبله كدام طرف است، یا نتواند حیوان را رو به قبله كند، اشكال ندارد.

چهارم ـ وقتی می‎خواهد سر حیوان را ببرد، یا كارد به گلویش بگذارد، به نیت سر بریدن نام خدا را ببرد، و همین قدر كه بگوید « بِسْمِ اللهِ» یا « اَلْحَمْدُ للهِ »یا «اَللهُ اَكْبَرُ » كافی است. و اگر بدون قصد سر بریدن نام خدا را ببرد، آن حیوان پاك نمی‎شود، و گوشت آن هم حرام است و هم چنین است اگر از روی جهل به مسأله نام خدا را نبرد، ولی اگر از روی فراموشی نام خدا را نبرد، اشكال ندارد.

پنجم ـ حیوان بعد از سر بریدن حركتی بكند، اگر چه مثلاً چشم یا دم خود را حركت دهد، یا پای خود را به زمین زند و یا آن كه به اندازه معمول خون از بدنش بیرون آید.

مستحبات سر بریدن حیوان

  مسأله2608.  چند چیز در سر بریدن حیوان مستحب است:

اول ـ موقع سر بریدن گوسفند، دو دست و یك پای آن را ببندند و پای دیگرش را باز بگذارند و موقع سربریدن گاو چهار دست و پایش را ببندند و دم آن را باز بگذارند، و موقع كشتن شتر دو دست آن را از پایین تا زانو، یا زیر بغل به یكدیگر ببندند، و پاهایش را باز بگذارند. و مستحب است مرغ را بعد از سر بریدن رها كنند تا پر و بال بزند.

دوم ـ كسی كه حیوان را می‎كشد رو به قبله باشد.

سوم ـ پیش از كشتن حیوان آب جلوی آن بگذارند.

چهارم ـ كاری كنند كه حیوان كمتر اذیت شود، مثلاً كارد را خوب تیز كنند و با عجله سر حیوان را ببرند.

 مكروهات سر بریدن حیوان

  مسأله2609.  چند چیز در سر بریدن حیوان مكروه است:

اول ـ آن كه كارد را پشت حلقوم فرو كنند و به طرف جلو بیاورند كه حلقوم از پشت آن بریده شود.

دوم ـ آن كه پیش از بیرون آمدن روح، سر حیوان را از بدنش جدا كنند، بلكه احتیاط واجب ترك این كار است، اگر چه گوشت ذبیحه به واسطه آن حرام نمی‎شود، ولی اگر از روی غفلت یا به واسطه تیز بودن كارد بی‎اختیار سر حیوان جدا شود، مكروه نیست.

سوم ـ آن كه پیش از بیرون آمدن روح، پوست حیوان را بكنند، بلكه احتیاط واجب ترك آن است اگر چه گوشت ذبیحه به واسطه آن حرام نمی‎شود.

چهارم ـ آن كه پیش از بیرون آمدن روح، مغز حرام را كه در تیره پشت است ببرند.

پنجم ـ آن كه در جایی حیوان را بكشند كه حیوان دیگر آن را ببیند.

ششم ـ آن كه در شب یا پیش از ظهر روز جمعه سر حیوان را ببرند، ولی در صورت احتیاج عیبی ندارد.

هفتم ـ آن كه خود انسان چهارپایی را كه پرورش داده است بكشد.

منبع:http://saafi.org

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و عرض اردت...
جا دارد از تمامی شما بازدید کنندگان عزیز که تا امروز مارو همراهی کردید تشکر کنم...
...........درباره ی وب ..............
به بهترین وب شکار صید خوش امدید
مفتخریم از همراهی شما

با تشکر از انتخاب شما...
این وب را بیشتر بشناسید
بسم الرحمن الرحیم وب شکار که با اسم شکار و صید کار خودش رو ادامه می دهد یکی از بهترین وب های شکار وصید و طبیعت است از اونجا که این وب بدون هیچ چشم داشت مادی کار می کند و هدف اون حفاظت از محیط زیست و همینطور استفاده درست از آن است ...وب شکار صید علاوه بر معرفی مناظق حفاظت شده سعی دارد با معرفی اسلحه های روز دنیا و همینطور انواج جانواران و پرنده ها و ماهی ها اطلاعات جامع ای در اختیار بازدید کنندگان عزیز قرار دهد....از اینکه با ما همراه هستید سپاس گزاریم ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User

پیغام ورود و خروج