تبلیغات
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هرآن‌که گنجشکی را بیهوده شکار کند، او در روز قیامت نزد پروردگار شکایت خواهد برد که پروردگارا! بنده تو بیهوده مرا کشت بدون آن‌که هیچ سودی از کشتن من نصیب او شود. شکار و صید

شکار و صید
انسان های بزرگ با بن بست مواجه نمی شوند یا راهی خواهند یافت یاراهی خواهند ساخت ... 
نویسندگان
نظر سنجی
شما در چه مناطقی به شکار می روید ؟(امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد )صفحات جانبی
لینک های مفید
منطقه حفاظت شده جهان نما ، گلستان


نام انگلیسی :  Jahan Nama protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده جهان نما

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده جهانما در استان گلستان بین42/36 عرض شمالی و 12/54 طول شرقی واقع شده است. مساحت آن در حدود 38403 هكتار می باشد.
پوشش گیاهی: جامعه سرخدار و ارس.
پستانداران: پلنگ ,‌مرال,‌خرس قهوه ای ,‌ گرگ و شوكا.
 

منطقه حفاظت شده "جهان نما" در استان گلستان با چشم‌اندازهای زیبا و در عین حال ناشناخته می‌تواند در همه فصول پذیرای ایرانگردان و گردشگران باشد.

این منطقه با وسعتی بیش از  ۳۰ هزار هكتار در جنوب شرقی شهرستان كردكوی در ارتفاعی بین  ۶۰۰ تا سه هزار و  ۸۶ متری از سطح دریا واقع شده است.

وجود دهكده‌های ییلاقی قدیمی، آثار تاریخی و باستانی، وضعیت جغرافیایی و آب و هوایی، وجود كوه، رودخانه، چشمه، انواع وحوش و پرندگان كمیاب و نوع پوشش گیاهی از جمله جاذبه‌های این منطقه است.

"مزدك دریابیگی" در دانشنامه گلستان درباره منطقه نوشته است: در این منطقه كه خود در قالب دشت جهان نما قرار دارد دهكده‌های ییلاقی قدیمی وجود دارد كه از جمله دو روستای كفشگیری و سعدآباد است.

كفشگیری محله و سعدآبادمحله در شمال غربی منطقه حفاظت شده جهان نما هنوز دارای منازلی با معماری سنتی است.

شغل مردم روستاهای منطقه عمدتا دامداری وكشاورزی بوده و گلیم، پاپیچ‌های سنتی و وسایل تزئینی كوچك از جمله صنایع دستی آنان به شمار می‌رود.

همچنین وجود برج  ۳۵ متری رادكان معروف به "میل رادكان" درحاشیه این منطقه ارزش گردشگری آن را دو چندان كرده است.

این منطقه كه در جنوب شهرستان كردكوی واقع است، گفته می‌شود مدفن یكی از اسپهبدان خاندان باوند طبرستان به نام ابوجعفر محمدبن وندرین باوندی است.

آثار باستانی زیادی نیز در روستاهای حاجی‌آباد، چهارباغ، شاهكوه، چمن ساور، زیارت و دیگر محدوده‌های منطقه حفاظت شده جهان نما جود دارد.

از نظر وضعیت جغرافیایی بیشتر منطقه جهان نما كوهستانی بوده و ارتفاع منطقه آن از  ۶۰۰ متر در مرز شمالی اطراف شصت كلا تا سه هزار و  ۸۶ متر در كوه تل انبار در شرق منطقه و جنوب روستای زیارت می‌باشد.

كوههای معروف این منطقه دوكالی درغرب، شاه‌پسند، كالت و چلستان در مركز، زبله، تلمبار و لنده كوه در شرق بوده و دره‌های مهم آن شامل مغزی در غرب ، جلینك بلینگ در جنوب، سفیددره در مركز و تركت در شمال است.

با وجود كوهستانی بودن این منطقه چشمه‌های زیادی در آن وجود دارد كه از جمله نخودچشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا، چشمه‌های اطراف محلات جلینگ بلینگ، حاجی آباد، مرادچشمه، تاجین چشمه و چشمه آبگرم زیارت است.

همچنین رودخانه‌هایی دراین منطقه جاری است كه از جمله می‌توان به چهارباغ در جنوب اشاره كرد كه در ادامه مسیر به نام رادكان وارد استان مازندران می‌شود، رودخانه فصلی سفیددره نیز در مركز این منطقه قرار دارد.

در درون منطقه حفاظت شده جهان نما همچنین آبشار زیارت وجود دارد كه در حدود پنج كیلومتری روستای زیارت و در شمال شرقی این منطقه است.

جهان‌نما در طبقه بندی جغرافیایی گیاهی ایران جز بخش فرعی هیركان قرار گرفته كه این بخش جنگل‌های شمال كشور را در برگرفته است.

پوشش گیاهی منطقه شامل درختان پهن برگ، درختچه و بوته‌زار است.

مهمترین گونه‌های گیاهی آن سرخدار، ارس، سروكوهی، پیرو، مازو،راش، ممرز، آلوچه، زرشك، آزاد، بید، هفت كول، نمدار، سیاه‌تلو وگونه‌های علفی وبوته‌ای گل گاوزبان، سریش، فستوك، یونجه، گل قاصد، مریم گلی، شكرتیغال، اسپرس بوته‌ای، چوبك و درمنه است.

منطقه تركت و پیرامون آن در منطقه حفاظت شده جهان نما بهترین زیستگاه حیات وحش ازجمله مرال، شوكا، خرس و گرگ است.

این منطقه به دلیل شرایط خاص دارای حیات وحش غنی شامل گونه‌های كمیاب و درمعرض خطر است كه برخی گونه‌های مهم آن خرس قهوه‌ای، روباه، شوكا، خوك وحشی، گربه جنگلی. سیاه گوش و پلنگ است.

پرندگان بومی و مهاجر این منطقه نیز از دیگر زیباییها بوده كه از جمله انواع دلیجه، عقاب، سارگیه، قرقی، كبك، تیهو، بلدرچین، قرقاول، كركس، هما، كبوتر جنگلی، شاهین، فاخته و توكا می‌باشد.

از سوی دیگر براساس آمارهای ارایه شده متوسط بارندگی در منطقه جهان نما حدود  ۴۴۰ میلی متر اعلام شده است.

براین اساس زمستان این منطقه سرد و در تابستان هوای مطبوع و خنكی دارد و وجود مه در فصول مختلف به خصوص تابستان یكی از عوامل تلطیف هوای است.

گفتنی است میل رادكان، جاده شاه عباسی، شهر باستانی تمیشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهیم و چهاركوه، دهكده‌های ییلاقی درازنو و جهان نما و پارك جنگلی امام رضا(ع) از دیگر مناطق گردشگری شهرستان كردكوی است.

بخش شمال این شهرستان از زمین‌های جلگه‌ای هموار با شیب ملایم تشكیل شده و به زمین‌های بندرتركمن، رودخانه قره‌سو و خلیج گرگان منتهی می‌شود.

بخش جنوبی آن نیز از ارتفاعات البرز شرقی تشكیل شده كه حداكثر ارتفاع آن از سطح دریا در برخی از مناطق به سه هزار و  ۵۰۰ متر می‌رسد.

پوشش گیاهی این شهرستان متنوع است، در كوهپایه‌ها زمین‌های زراعتی همراه با چمنزارها گسترش یافته و تا ارتفاع دو هزار و  ۴۰۰ متری را هم جنگل‌های انبوه پوشانده است.

شهرستان كردكوی با یك بخش مركزی و سه دهستان بیش از  ۷۰ هزار نفر دارد و كشاورزی در اقتصاد این شهرستان نقش عمده‌ای دارا می‌باشد.

كردكوی در غرب استان گلستان با مساحتی حدود  ۸۱۵ كیلومترمربع از شمال به بندرتركمن، از غرب به بندرگز، از شرق به گرگان و از جنوب به استان سمنان محدود است.

در مجموع  ۱۹۲ هزار و  ۹۳۲ هكتار ، معادل  ، ۹/۴۴ درصد مساحت كل استان را مناطق حفاظت شده تشكیل می‌دهد .

بخشی از این مناطق شامل پارك ملی گلستان، منطقه حفاظت شده لووه، زاو، تالاب‌های بین‌المللی "آلاگل"، "آلماگل"، "آجی‌گل" و "گمیشان" هستند كه در جای جای استان گسترده شده است..: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و عرض اردت...
جا دارد از تمامی شما بازدید کنندگان عزیز که تا امروز مارو همراهی کردید تشکر کنم...
...........درباره ی وب ..............
به بهترین وب شکار صید خوش امدید
مفتخریم از همراهی شما

با تشکر از انتخاب شما...
این وب را بیشتر بشناسید
بسم الرحمن الرحیم وب شکار که با اسم شکار و صید کار خودش رو ادامه می دهد یکی از بهترین وب های شکار وصید و طبیعت است از اونجا که این وب بدون هیچ چشم داشت مادی کار می کند و هدف اون حفاظت از محیط زیست و همینطور استفاده درست از آن است ...وب شکار صید علاوه بر معرفی مناظق حفاظت شده سعی دارد با معرفی اسلحه های روز دنیا و همینطور انواج جانواران و پرنده ها و ماهی ها اطلاعات جامع ای در اختیار بازدید کنندگان عزیز قرار دهد....از اینکه با ما همراه هستید سپاس گزاریم ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User

پیغام ورود و خروج