تبلیغات
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هرآن‌که گنجشکی را بیهوده شکار کند، او در روز قیامت نزد پروردگار شکایت خواهد برد که پروردگارا! بنده تو بیهوده مرا کشت بدون آن‌که هیچ سودی از کشتن من نصیب او شود. شکار و صید

شکار و صید
انسان های بزرگ با بن بست مواجه نمی شوند یا راهی خواهند یافت یاراهی خواهند ساخت ... 
نویسندگان
نظر سنجی
شما در چه مناطقی به شکار می روید ؟(امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد )صفحات جانبی
لینک های مفید

احكام شكار كردن با اسلحه

  مسأله2610.  اگر حیوان حلال گوشت وحشی و یا اهلی را كه وحشی شده با اسلحه شكار كنند، با پنج شرط حلال و بدنش پاك است:

اول ـ آن كه اسلحه شكار مثل كارد و شمشیر برنده باشد، یا مثل نیزه و تیر، تیز باشد كه به واسطه تیز بودن، بدن حیوان را پاره كند، و اگر بوسیله دام یا چوب و سنگ و مانند اینها حیوان را شكار كنند پاك نمی‎شود، و خوردن آن هم حرام است. و اگر حیوانی را با تفنگ شكار كنند، چنان چه گلوله آن تیز باشد كه در بدن حیوان فرو رود و آن را پاره كند پاك و حلال است، و اگر گلوله تیز نباشد بلكه با فشار در بدن حیوان فرو رود و حیوان را بكشد، یا به واسطه حرارتش بدن حیوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن، حیوان بمیرد، پاك و حلال بودنش اشكال دارد.

دوم ـ كسی كه شكار می‎كند، باید مسلمان باشد یا بچه مسلمان باشد كه خوب وبد را بفهمد. و اگر كافر یا كسی كه اظهار دشمنی با اهل بیت پیغمبر صلی الله علیه و آله را می‎كند حیوانی را شكار نماید، آن شكار حلال نیست.

سوم ـ اسلحه را برای شكار كردن حیوان به كار برد، و اگر مثلاً جایی را نشان كند و اتفاقاً حیوانی را بكشد، آن حیوان پاك نیست و خوردن آن هم حرام است.

چهارم ـ در وقت به كار بردن اسلحه نام خدا را ببرد، و چنان چه عمداً نام خدا را نبرد شكار حلال نمی‎شود ولی اگر فراموش كند اشكال ندارد.

پنجم ـ وقتی به حیوان برسد كه مرده باشد، یا اگر زنده است به اندازه سر بریدن آن وقت نباشد و چنان چه به اندازه سربریدن وقت باشد و سر حیوان را نبرد تا بمیرد حرام است.

  مسأله2611.  اگر دو نفر حیوانی را شكار كنند، و یكی از آنان مسلمان و دیگری كافر باشد آن حیوان حلال نیست. و اگر هر دو مسلمان باشند و یكی از آن دو نام خدا را ببرد، و دیگری عمداً نام خدا را نبرد، آن حیوان حلال نیست، بنابر احتیاط لازم.

  مسأله2612.  اگر بعد از آن كه حیوانی را تیر زدند مثلاً در آب بیفتد، و انسان بداند كه حیوان به واسطه تیر و افتادن در آب جان داده، حلال نیست، بلكه اگر شك كند كه فقط برای تیر بوده یا نه، حلال نمی‎باشد. و اگر حیوانی را شكار كنند و از نظر ناپدید شود و بعد از آن مرده آن حیوان پیدا شود اگر بدانند كه موت آن فقط مستند به سلاح شكار بوده حلال است، ولی اگر احتمال دهند كه سلاح شكار به ضمیمه چیز دیگر سبب مرگ حیوان شده، محكوم به نجاست و حرمت است.

  مسأله2613.  اگر با سگ غصبی یا اسلحه غصبی حیوانی را شكار كند، شكار حلال است و مال خود او می‎شود ولی گذشته از این كه گناه كرده، باید اجرت اسلحه یا سگ را به صاحبش بدهد.

  مسأله2614.  اگر با شمشیر یا چیز دیگری كه شكار كردن با آن صحیح است با شرطهایی كه در مسأله 2610 گفته شد، حیوانی را دو قسمت كنند، و سر و گردن در یك قسمت بماند، و انسان وقتی برسد كه حیوان جان داده باشد، هر دو قسمت حلال است. و هم چنین است اگر حیوان زنده باشد، ولی به اندازه سر بریدن وقت نباشد، اما اگر به اندازه سر بریدن وقت باشد، و ممكن باشد كه مقداری زنده بماند، قسمتی كه سر و گردن ندارد حرام وقسمتی كه سرو گردن دارد، اگر سر آن را به دستوری كه در شرع معین شده ببرند حلال، وگرنه آن هم حرام می‎باشد.

  مسأله2615.  اگر با چوب یا سنگ یا چیز دیگری كه شكار كردن با آن صحیح نیست، حیوانی را دو قسمت كنند، قسمتی كه سر و گردن ندارد حرام است، و قسمتی كه سر و گردن دارد، اگر زنده باشد و ممكن باشد كه مقداری زنده بماند و سر آن را به دستوری كه در شرع معین شده ببرند، حلال، و گرنه آن قسمت هم حرام می‎باشد.

  مسأله2616.  اگر حیوانی را شكار كنند، یا سر ببرند و بچه زنده‎ای از شكم آن بیرون آید، چنان چه آن بچه را به دستوری كه در شرع معین شده سر ببرند حلال، و گرنه حرام می‎باشد.

  مسأله2617.  اگر حیوانی را شكار كنند یا سر ببرند، و بچه مرده‎ای از شكمش بیرون آورند، چنان چه خلقت آن كامل باشد و مو یا پشم در بدنش روییده باشد پاك و حلال است.

منبع:http://saafi.org

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و عرض اردت...
جا دارد از تمامی شما بازدید کنندگان عزیز که تا امروز مارو همراهی کردید تشکر کنم...
...........درباره ی وب ..............
به بهترین وب شکار صید خوش امدید
مفتخریم از همراهی شما

با تشکر از انتخاب شما...
این وب را بیشتر بشناسید
بسم الرحمن الرحیم وب شکار که با اسم شکار و صید کار خودش رو ادامه می دهد یکی از بهترین وب های شکار وصید و طبیعت است از اونجا که این وب بدون هیچ چشم داشت مادی کار می کند و هدف اون حفاظت از محیط زیست و همینطور استفاده درست از آن است ...وب شکار صید علاوه بر معرفی مناظق حفاظت شده سعی دارد با معرفی اسلحه های روز دنیا و همینطور انواج جانواران و پرنده ها و ماهی ها اطلاعات جامع ای در اختیار بازدید کنندگان عزیز قرار دهد....از اینکه با ما همراه هستید سپاس گزاریم ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User

پیغام ورود و خروج