تبلیغات
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هرآن‌که گنجشکی را بیهوده شکار کند، او در روز قیامت نزد پروردگار شکایت خواهد برد که پروردگارا! بنده تو بیهوده مرا کشت بدون آن‌که هیچ سودی از کشتن من نصیب او شود. شکار و صید

شکار و صید
انسان های بزرگ با بن بست مواجه نمی شوند یا راهی خواهند یافت یاراهی خواهند ساخت ... 
نویسندگان
نظر سنجی
شما در چه مناطقی به شکار می روید ؟(امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد )صفحات جانبی
لینک های مفید
منطقه حفاظت شده دنا ، کهکیلوییه


نام انگلیسی :  Dena protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده دنا

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده دنا در استان كهكیلویه و بویر احمد بین09/51 تا36/31 عرض جغرافیایی و 61 تا 30/61 طول جغرافیایی واقع شده است. مساحت آن 92967 هكتار می باشد.

پوشش گیاهی: گز, نی, لویی و جگن .

پستانداران: گربه وحشی و گرگ.

پرندگان : پلیكان پا خاكستری و سفید ,‌انواع اردكها,‌فلامینگو, درنا و انواع آبچلیكها ,‌ گیلانشاه بال سفید,‌ عقاب , سارگپه و شاهین .

خزندگان : مارمولكها,‌سوسمارها و مارها.


این منطقه یك منطقه كاملا كوهستانی است. اختلاف ارتفاع بلندترین و پست ترین نقاط منطقه بالغ بر 3000 متر است. دنا دارای قله های بلند، دیواره های عظیم و دره های عمیق است. در شرق دنا گردنه تاریخی بیژن قرار دارد و مرزهای شمالی ، غربی و جنوبی آن را رودخانه های  ماربر  و  بشار  احاطه كرده اند. رودخانه ماربر كه در شمال دنا از شرق به غرب جاری است ، با گذشتن از چند روستا و تنگ خرسان ، به رودخانه خرسان تغییر نام میدهد و پس از عبور از تنگه های باریك به رودخانه بشار میپیوندد. محل پیوند رودخانه های خرسان و بشار، ناحیه ای جنگلی است كه زیبایی خیره كننده ای دارد.

 

ارتفاع این محل از سطح دریا 1300 متر است كه پایین ترین نقطه منطقه حفاظت شده دنا به شمار میرود.كوههای دنا به عنوان ذخایر منابع آب دره های متعدد و دامنه های آن نیز  پر از چشمه های كوچك و بزرگ است. كوه های دنا  سر چشمه بسیاری از رودخانه های جنوب ایران است و به عنوان ذخیره گاه منابع آب ، نقش تعیین كننده ای در زندگی مردم جنوب كشور دارد .منطقه حفاظت شده دنا از نظر تنوع گونه های گیاهی بسیار غنی است و با توجه به مجموعه درختان و گیاهان جنگلی ، مرتعی ، دارویی ، خوراكی و تزئینی ، سرمایه ژنتیكی با ارزشی به حساب می آید. در ارتفاع 2500 متری ، جنگلهای بلوط دامنه های جنوبی دنا را پوشانده است. در میان درختان بلوط، گونه های مختلف جنگلی نظیر : بن ، كیكم ، ارژن ، زالزالك ، شن و ارژن دیده میشود. از ارتفاع 3500 متر به بالا ، انواع گونه ها و گیاهان علفی و بوته ای , هرجا خاك باشد, سطح  زمین  را فراگرفته است .

 

از ارتفاع 4000  متر به بالا  نیز گیاهان كوچك و زیبایی، در پناه سنگها و شكاف صخره ها ، از وزش بادهای تند مصون مانده اند و خودنمایی میكنند. همچنین بعضی گلهای لاله كه در دنا میروید، ویژه این منطقه است و در جای دیگر دیده نم یشود . گل بسیار زیبای لاله بیشه زار یكی از این گلهاست.حیات وحش دنا معرف سیمای تنوع جانوری زاگرس است. خرسهای قهوه ای بزرگ، كبك دری با جثه 5 كیلویی ، انواع عقاب ، پلنگ ، گرگ و انواع گربه های وحشی در دنا زندگی میكنند.در منطقه حفاظت شده دنا امكان تماشای پرنده بسیار زیبا و نادر هما ، كه پروازی آرام و باشكوه دارد ، بیش از هر جای دیگر ایران است. همچنین پرندگانی نظیر: شاهین، كبك، سنگ چشم، كمركلی و انواع چكاوكها و سهره ها در دامنه های دنا زندگی میكنند. جانورانی مثل: سمور، راسو، سنجاب ایرانی كه از زیباترین سنجابهای جهان است و در احیاء جنگل بلوط نقش اكولوژیك بسیار موثری دارد، به وفور در دنا دیده میشوند.

 

حفاظت از دنا باعث افزایش انواع گونه های جانوری این منطقه شده است، به طوری كه هم اكنون در كوهستان دنا برای دیدن خرس، بز و پازن، نیازی به دوربین چشمی نیست. منطقه حفاظت شده دنا صرف نظر از تنوع گونه های گیاهی و جانوری ، بنا به دلایل اقلیمی و پدیده های بارز زمین شناختی ، از نظر آموزشی و پژوهشی نیز بسیار مورد توجه پژوهشگران زیست شناسی و زمین شناسی است. این منطقه همچنین از نظر ورزش ها و تفریح های كوهستانی میتواند مورد استفاده قرار گیرد .


منطقه حفاظت شده کوه دیل، کهگیلوییه


نام انگلیسی :  Kouh Dil protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده کوه دیل

 

موقعیت جغرافیایی

این منطقه كوهستانی با مساحت10374 هكتار در سال 1378 حفاظت شده اعلام شد .

كوه دیل در استان كهكیلویه و بویر احمد قرار دارد دارای اقلیم مدیترانه ای معتدل است منطقه از پوشش گیاهی خوبی برخوردار است بز و پازن،قوچ و میش،خرش قهوه ای،پلنگ،سمور سنگی،گرگ،خرگوش،گراز،كبك،ت یهو،جغد و بحری از گونه ها ی مهم جانوری منطقه به شمار می رود.جاده های پیرامونی منطقه دسترسی به آن را آسان نموده است.


منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ ، کهکیلوییه


نام انگلیسی :  Kouh-e Khiz & sorkh protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده کوه خیز و سرخ

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده كوه خیزوسرخ در استان كهكیلویه و بویراحمد بین25/30 الی 42/30 عرض شمالی و 22/50 الی 39/50 طول شرقی واقع شده است. مساحت آن 36234 هكتار می باشد.

پوشش گیاهی: بلوط,بادام كوهی,‌بنه,‌ ارژن,‌كنار,زالزالك, سرو كوهی,‌آلبالو وحشی,‌گون,‌كنگر,‌ شیرین بیان, كاسنی و‌آتریپلكس .

پستانداران: كل و بز,‌ قوچ و میش, كفتار,‌ روباه و گرگ.

پرندگان : كركس,‌ دلیجه,‌ جغد,‌سبز قبا,‌شاهین و بلبل .

خزندگان : افعی جعفری,‌ افعی شاخدار و انواع مارمولك ,‌سوسمار و سمندرمعمولی.

این منطقه كوهستانی با هدف حمایت از جانوران كوه زی در سال 1377 حفاظت شده اعلام شد .كوه خیز و سرخ با مساحت 32332 هكتار در استانهای كهگیلویه و بویر احمد و خوزستان قرار دارد.دارای اقلیم نیمه خشك گرم است.رود خیر آباد منطقه را به دو نیمه تقسیم می نماید.نیمه شمالی در بر گیرنده كوه خیز و نیمه دوم به طور محسوسی دارای خاكهایی به رنگ سرخ است.

از گونه های مهم جانوری منطقه می توان به بز و پازن،پلنگ،خرس قهوه ای،گرگ،گراز،خرگوش،شاهین،جغد،كمركلی،تیهو،كبك،سبز قبا،سار و لاك پشت مهیمز دار اشاره نمود .چشم اندازهای زیبا،غارهای متعدد،حیات وحش متنوع،وجود دریاچه مارون در شمال منطقه زمینه جلب گردشگران را به منطقه فراهم نموده است.


گردآورنده مدیریت وبلاگ
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و عرض اردت...
جا دارد از تمامی شما بازدید کنندگان عزیز که تا امروز مارو همراهی کردید تشکر کنم...
...........درباره ی وب ..............
به بهترین وب شکار صید خوش امدید
مفتخریم از همراهی شما

با تشکر از انتخاب شما...
این وب را بیشتر بشناسید
بسم الرحمن الرحیم وب شکار که با اسم شکار و صید کار خودش رو ادامه می دهد یکی از بهترین وب های شکار وصید و طبیعت است از اونجا که این وب بدون هیچ چشم داشت مادی کار می کند و هدف اون حفاظت از محیط زیست و همینطور استفاده درست از آن است ...وب شکار صید علاوه بر معرفی مناظق حفاظت شده سعی دارد با معرفی اسلحه های روز دنیا و همینطور انواج جانواران و پرنده ها و ماهی ها اطلاعات جامع ای در اختیار بازدید کنندگان عزیز قرار دهد....از اینکه با ما همراه هستید سپاس گزاریم ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User

پیغام ورود و خروج