تبلیغات
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هرآن‌که گنجشکی را بیهوده شکار کند، او در روز قیامت نزد پروردگار شکایت خواهد برد که پروردگارا! بنده تو بیهوده مرا کشت بدون آن‌که هیچ سودی از کشتن من نصیب او شود. شکار و صید

شکار و صید
انسان های بزرگ با بن بست مواجه نمی شوند یا راهی خواهند یافت یاراهی خواهند ساخت ... 
نویسندگان
نظر سنجی
شما در چه مناطقی به شکار می روید ؟(امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد )صفحات جانبی
لینک های مفید
منطقه حفاظت شده مراکان ، آذربایجان غربی
خوش بیان


نام انگلیسی :  Mrakan protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده مراکان

 

موقعیت جغرافیایی

بر اساس آخرین مساحت اعلام شده با استفاده از سیستم موقعیت زمینی ( GPS ) در سال 1382 ، مساحت منطقه حفاظت شده مراكان 103983 هكتار می باشد كه در حد فاصل 48 5 45 طول حداقل تا 11 37 45 طول حداكثر و 09 42 38 عرض حداقل تا 52 06 39 عرض حداكثر واقع شده است منطقه حفاظت شده مراكان در حوزه شهرستان خوی واقع شده و غرب ، جنوب و جنوب غرب شهر جلفا را تشكیل می دهد . مرز شمالی این منطقه رودخانه مرزی ارس و جمهوری آذربایجان می باشد . این منطقه از شمال به رودخانه ارس ، از جنوب به دشت فرسایشی رودخانه قطور چای ، از غرب به دشتهای كشاورزی قره ضیاالدین و از شرق به جاده اصلی كه از جلفا منشعب شده و به سمت جنوب ادامه می یابد در امتداد خط لوله گاز محدود می شود . سد ارس در بخش شمال غربی منطقه واقع شده است . حداقل ارتفاع منطقه 720 متر در بخش شرقی منطقه و حداكثر ارتفاع منطقه 2100 متر در ارتفاعات كلیسای سنت استپانوس قرار دارد . به طور كلی دور تا دور منطقه حالت دشت و تپه ماهور بوده و ارتفاعات منطقه در بخش میانی آن قرار دارد.

وضعیت حیات وحش منطقه :
مطالعه پستانداران در منطقه حفاظت شده مراكان منجر به شناسایی 28 گونه از 12 خانواده در 5 راسته شده است كه شاخص ترین آنها عبارتند از : قوچ و میش ارمنی ، کل و بز ، پلنگ ، سیاه گوش ، هامستر خاکستری و ....

همچنین در این منطقه تاکنون 128 گونه پرنده متعلق به 34 خانواده مورد شناسایی قرار گرفته است که از عمده ترین آنها می توان به : هما ، عقاب طلایی ، بالابان ، کبک دری ، کبک چیل ، کرکس مصری ، دال و ... اشاره نمود .

از خزندگان و ماهیان منطقه نیز تاکنون 34 گونه مورد شناسایی قرار گرفته است که از مهمترین آنها می توان به افعی البرزی ، لاک پشت مهمیزدار غربی ، ماهی اسبله و ... اشاره نمود .

این منطقه بر اساس مصوبه شماره 220 شورایعالی حفاظت محیط زیست در تاریخ25/7/1380 به مساحت11435 هكتار تحت حفاظت قرار گرفت .

جنگلهای میرآباد سردشت در ادامه جنگلهای زاگرسی واقع بوده و مساحت كل این جنگلها بالغ بر 80000 هكتار می باشد كه از این میزان 30000 هكتار جنگلهای نیمه انبوه و 30000 هكتار جنگلهای تنك و 20000 هكتار آنرا جنگلهای مخروبه تشكیل می دهند .

نزدیكترین كانون زیستی به منطقه شهر میرآباد در حاشیه جنوبی سردشت می باشد كه مركز بخش وزینه می باشد . همچنین شهرستان سردشت در جنوب منطقه در فاصله 23 كیلومتری و شهرستان پیرانشهر در 25 كیلومتری منطقه قرار دارند .

سیمای كلی منطقه نیز جنگلی – كوهستانی می باشد كه رودخانه زاب از وسط آن می گذرد . حداقل ارتفاع منطقه در بستر رودخانه زاب 1300 متر و حداكثر ارتفاع منطقه 1852 متر در قله كوه حاج متك می باشد .

پوشش گیاهی منطقه :

علاوه بر اجتماع درختان بلوط كه 70 درصد پوشش جنگلی منطقه را تشكیل می دهد ، اجتماعات كوچكی از ولیك ، زالزالك ، بنه ، كیكم ، گردو ، بادام وحشی و بعضاً سماق در منطقه قابل مشاهده است . همچنین تك درختان سیب ، گلابی ، گوجه وحشی و نسترن نیز در منطقه بچشم می خورد .

مضافاً اینكه در اكثر دره های پرآب ، اجتماعات بزرگ گردو شكوه خاصی به منطقه بخشیده است . همچنین در كنار و حاشیه رودخانه ها اجتماعات بید و زبان گنجشك و تبریزی نیز یافت می شوند .

پوشش جانوری منطقه :

از شاخصترین گونه های جانوری منطقه می توان به خرس قهوه ای ، سنجاب ایرانی ، گراز ، گرگ ، خرگوش ، لك لك سفید ، كشیم بزرگ ، شاه بوف ، قرقی ، گونه هایی از اردكها ، گونه های مختلفی از مارمولكها و... اشاره نمود . متاسفانه با توجه به قدمت كم تحت مدیریت قرار گرفتن منطقه بررسیهای تكمیلی در مورد منطقه صورت نگرفته كه در نتیجه اطلاعات جامعی در دست نمی باشد .

عوامل تهدید كننده :

- سرشاخه زنی درختان بمنظور تهیه سوخت زمستانی

- سرشاخه زنی بمنظور تغذیه دامهای اهلی

- تخریب و تبدیل كاربری اراضی خنگلی به زمینهای كشاورزی

- وقوع آتش سوزیهای مكرر در عرصه جنگل.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و عرض اردت...
جا دارد از تمامی شما بازدید کنندگان عزیز که تا امروز مارو همراهی کردید تشکر کنم...
...........درباره ی وب ..............
به بهترین وب شکار صید خوش امدید
مفتخریم از همراهی شما

با تشکر از انتخاب شما...
این وب را بیشتر بشناسید
بسم الرحمن الرحیم وب شکار که با اسم شکار و صید کار خودش رو ادامه می دهد یکی از بهترین وب های شکار وصید و طبیعت است از اونجا که این وب بدون هیچ چشم داشت مادی کار می کند و هدف اون حفاظت از محیط زیست و همینطور استفاده درست از آن است ...وب شکار صید علاوه بر معرفی مناظق حفاظت شده سعی دارد با معرفی اسلحه های روز دنیا و همینطور انواج جانواران و پرنده ها و ماهی ها اطلاعات جامع ای در اختیار بازدید کنندگان عزیز قرار دهد....از اینکه با ما همراه هستید سپاس گزاریم ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User

پیغام ورود و خروج