تبلیغات
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هرآن‌که گنجشکی را بیهوده شکار کند، او در روز قیامت نزد پروردگار شکایت خواهد برد که پروردگارا! بنده تو بیهوده مرا کشت بدون آن‌که هیچ سودی از کشتن من نصیب او شود. شکار و صید

شکار و صید
انسان های بزرگ با بن بست مواجه نمی شوند یا راهی خواهند یافت یاراهی خواهند ساخت ... 
نویسندگان
نظر سنجی
شما در چه مناطقی به شکار می روید ؟(امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد )صفحات جانبی
لینک های مفید
منطقه حفاظت شده دز ، خوزستان


نام انگلیسی :  Dez protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده دز

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده دز در استان خوزستان بین57/32 الی 36/31 عرض شمالی و 32/48 الی 10/48 طول شرقی واقع شده است. مساحت آن 17533 هكتار می باشد.

پوشش گیاهی: پده,گز, سریم, بنگله, علف مار و تمشك .

پستانداران: گوزن زرد, كفتار,‌ گرگ و گراز.

منطقه مورد نظر در سال 1346 منطقه حفاظت شده اعلام شده و در سال 1348 قسمتی از آن پارک وحش و در سال 1355 پناهگاه حیاط وحش دز معرفی گردید.این منطقه در 31 درجه و 35 دقیقه تا 32 درجه و 15 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 21 دقیقه تا 48 درجه و 51 دقیقه شرقی واقع می باشد.مساحت منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش دز بترتیب 17533 و 5301 هكتار می باشد.جنگل دز با طول حدود 150 كیلومتر از سردار آباد دزفول شروع و در امتداد رودخانه دز به طرف جنوب تا عنافچه نزدیك اهواز امتداد دارد (در 20 كیلومتری شرق جاده ترانزیتی اهواز-شوش).سازندهای زمین شناسی که در اطراف منطقه دارای رخنمون می باشد عبارت است از آغاجاری، بخش لهبری و کنگلومرای بختیاری.رسوبات آبرفتی و خاکهای منطقه بیشتر شامل خاکهای قهوه ای، آبرفتی با بافت ریز، آبرفتی با بافت درشت و خاکهای شور قلیایی می باشد.
 
راههای دسترسی به منطقه
جاده آسفالته رانکین: این جاده که به شرکت کشت و صنعت کارون اختصاص دارد از میان پناهگاه حیات وحش دز جنب منطقه آب شیرین گذشته و پناهگاه حیات وحش دز را به دو قسمت تقسیم می کند.از 20 کیلومتری شرق جاده ترانزیتی اهواز-شوش می توان وارد منطقه شده همچنین جهت دسترسی به منطقه از راه آهن سراسری اهواز-تهران در دومین ایستگاه در نزدیکی اندیمشک به رودخانه و منطقه حفاظت شده دز نزدیک شده و از فاصله 1 کیلومتری آن گذر کرد.
 
معرفی گیاهان منطقه :
درختان پده وگز كه به ترتیب اشكوب فوقانی یا چهارم واشكوب سوم را بخود اختصاص می دهند. اشكوب دوم جنگل های دز را درختچه های سریم، جاز، تمشك، استبرق، كهورك و لگجی بوجود آورده واشكوب اول كه در واقع زمین كف منطقه را می پوشاند از گیاهان خانواده های یونجه وگرامینه ودیگر گیاهان علفی و یكساله تشكیل شده است.
معرفی جانوران منطقه :
جنگل كرخه زیستگاه اصلی جانوران زیادی در منطقه خوزستان می باشد كه مهمترین آنها گوزن زرد است كه از گونه های نادر ایران و جهان به بشمار می رود علاوه بر آن گونه های جانوری با ارزش نظیر انواع پرندگان شامل بلبل خرما، لیكو، دراج و... در منطقه زندگی می كنند از پستانداران با اهمیت منطقه رودك عسل خوار، گربه جنگلی را می توان نام برد.
آثار تاریخی – فرهنگی مذهبی :
معبد چغازنبیل در نزدیكی منطقه، قدیمترین و بزرگترین بنای خشتی و آجری جهان است كه از زمان ایلام میانه به یادگار مانده است.همچنین پل ساسانی به عنوان قدیمی ترین پل جهان، آسیاب های دزفول، مقبره سبز قبا ، بقعه محمد بن جعفر طیار در شهر دزفول در نزدیكی منطقه از دیگر آثار مذهبی ، تاریخی است.

منطقه حفاظت شده کرخه ، خوزستان

نام انگلیسی :  Karkheh protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده کرخه

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده كرخه در استان خوزستان بین40/31 عرض شمالی و 25/48 طول شرقی واقع شده است. مساحت آن در 13995 هكتار می باشد.

پوشش گیاهی: گز, پده ,‌جاز و سریم.

پستانداران : گوزن زرد ایرانی ,‌گرگ ,‌ روباه , گربه جنگلی , خدنگ ,‌شغال ,‌ كفتار ,‌ تشی ,‌شنگ ,‌گراز و انواع پرندگان و جوندگان.

گوزن زرد ایرانی یکی از کمیاب‌ترین گونه‌های گوزن در سرتاسر جهان است. به جرات می‌توان گفت که این گونه را می‌توان تنها در حاشیه دز استان خوزستان یافت.
دو نوار باریک حاشیه دز و کرخه باقی‌مانده جنگل‌های 400 هزار ساله بین النهرین هستند. جنگل‌های نمونه حمیدیه در اطراف دزفول از جمله این جنگل‌ها هستند که گونه گوزن زرد ایرانی را در خود جای دادند.
این منطقه از قدیم الایام زیستگاه گوزن زرد بوده که زیر نظر اداره محیط زیست دزفول و شوش قرار دارد. در منطقه حفاظت شده کرخه گونه‌هایی از گوزن‌های زرد وجود دارند که به دلیل تکثیر در دهه 40 به آلمان فرستاده شدند و با گونه اروپایی اختلاط پیدا کردند و هم اکنون این گونه‌ها با اختلاطی جزیی در زیرگونه در منطقه کرخه محافظت می‌شوند ولی گوزن زرد ایرانی نوع منحصر به فردی است که در منطقه حفاظت شده دز قرار دارد.
این نوع گوزن طبق IUCN اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت جزو گونه‌های در معرض خطر انقراض است. متاسفانه تخریب زیستگاه و وجود عوامل مزاحم از قبیل عوامل انسانی و طبیعی این گونه را تهدید می‌کند.
گوزن‌های زرد ایرانی پستانداران بسیار حساسی هستند و اگر منطقه آنها آرام نباشد و حیوان احساس ناامنی کند جفت گیری صورت نمی‌گیرد و تعداد گونه‌ها سال به سال کاهش می‌یابد.
وسعت منطقه، امکانات محدود، تعداد زیاد عشایر و بی توجهی آنها به اهمیت مساله باعث شده تا این گونه در معرض نابودی بیشتری قرار دارد. 

موقعیت جغرافیایی :
این منطقه بین 32 درجه و 57 دقیقه و 31 درجه و 36 دقیقه عرض شمالی و 48 درجه و 32 دقیقه و 48 درجه و 10 دقیقه طول شرقی مشخص می شود.
جنگل های كرخه با طول حدود 180 كیلومتر در دو سوی رودخانه كرخه از سرخه شیخ عزیز در شمال غربی شوش شروع و در امتداد جنوبی رودخانه كرخه ضمن برگرفتن جنگل ها در دو طرف رودخانه ادامه یافته و بعد از عبور از غرب شهر شوش تا روستای الهایی پیش رفته و سپس تا روستای حلاف كشیده می شود.
منطقه حفاظت شده و پناهگاه حیات وحش كرخه 13995 هكتار مساحت دارد از این مقدار 5301 هكتار مربوطه به پناهگاه می باشد.
راه های دسترسی :
منطقه كرخه در 5 كیلومتری غرب جاده ترانزیتی اهواز – شوش بصورت نوار سبز رنگی در حاشیه رودخانه كرخه قرار گرفته است. جهت رسیدن به منطقه می توان از جاده ترانزیتی اهواز – اندیمشك استفاده نمود. همچنین جاده آسفالته سراسری اهواز – دزفول در بخشی از مسیر خود، در مجاورت رودخانه كرخه امكان دسترسی به منطقه را در ساحل شرقی میسر ساخته است.
معرفی جاذبه های گیاهی :
پوشش گیاهی منطقه را می توان به سه دسته درختان – درختچه ها وبوته های یكساله تقسیم كرد اشكوب بالایی منطقه را درختان پده وگز – اشكوب میانی درختچه های نظیر سریم – بنگله – علف مار و تمشك و... اشكوب تحتانی را انواع گیاهان لگومینوز و گرامینه و... تشكیل می دهند.
در جنگل های دز فراوانی درخت پده بیش از دیگر گیاهان و در جنگل های كرخه غالبیت گیاهان با درختان و درختچه های گز می باشد.
معرفی گیاهان منطقه :
در كل عرصه های زیستگاههای كرخه ودز مجموعاً 315 گونه در قالب 64 خانواده شناسائی گردیده است.
خانواده Compositae با 48 گونه بیشترین جمعیت را از نظر تنوع گونه ای داراست.
معرفی جانوران منطقه :
جنگل كرخه زیستگاه اصلی جانوران زیادی در منطقه خوزستان می باشد كه مهمترین آنها گوزن زرد است كه از گونه های نادر ایران وجهان بشمار می رود علاوه بر آن گونه های جانوری با ارزشی نظیر انواع پرندگان شامل بلبل خرما، لیكو، دراج و... در منطقه زندگی می نمایند. از پستانداران با ارزش منطقه رودك عسل خوار و گربه جنگلی را می توان نام برد.
راههای دسترسی جهت مشاهده حیات وحش :
جهت دیدن حیات وحش می توان از 5 كیلومتری غرب جاده ترانزیتی اهواز – شوش وارد منطقه شد و در كل منطقه می توان از مشاهده حیات وحش زیبا لذت برد.
آثار تاریخی – فرهنگی و مذهبی :
شاهزاده احمد.شا امد.را میتوان نام برد.
از آسار تاریخی چوغا زنبیل که یک آثر بینالمللی است میتوان نامبرد.
از اثار تفریحی سیا حتی میتوان منطقه ی سیا حتی منگره را نامبر.
از نظر اقتصادی میتوان منطقهی قلعه نار وهمچنین شرکت نفت تلمبه خانه ی بیدروی ه را نام برد.
از آثار مذهبی منطقه می توان امامزاده شچاخ در نزدیك پاسگاه حفاظتی هلوه را نام برد. تپه آپادانا و تپه اكروپل، قلعه شوش از بناهای تاریخی در شهرستان شوش در نزدیكی منطقه حفاظت شده كرخه هستند.
مقبره حضرت دانیال بنی (ع) در شهرستان شوش از آثار مذهبی منطقه می باشد. به دلیل اعتقادات مذهبی بسیار عمیق مردم، امامزاده و سادات این منطقه از احترام بسیار زیاد برخوردارند بطوری كه در ایام و مناسبت­های مذهبی مردم با حضور بر مرقد سادات، اراده خود را به اهل بیت نشان می دهند.

منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت ، خوزستان


نام انگلیسی :  Shalo & Moongasht protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده شالو و مونگشت

 

موقعیت جغرافیایی

این منطقه با مساحت 12991 هكتار واقع در استان خوزستان در سال 1378 حفاظت شده اعلام شد. قسمت عمده منطقه كوهستانی برف‌گیر و ارتفاع آن بین 780 تا 3200 متر از سطح دریاست. متوسط دما و بارندگی سالیانه 22 درجه سانتیگراد و 550 میلیمتر موجب تشكیل اقلیم نیمه‌مرطوب معتدل در ناحیه شده‌اند. رودخانه پرآب كارون در شرق منطقه جریان دارد. منطقه با پوشش جنگلی بسیار خوب و زیبا از غنای زیستی جانوری و گیاهی خوبی برخوردار است. بلوط ایرانی گونه درختی شاخص و غالب منطقه به شمار می‌رود. علاوه بر آن گونه‌های بنه، كلخنگ، انجیر، كیكم و ... در منطقه می‌رویند. گونه‌های مهم جانوری منطقه عبارتند از: پلنگ، خرس قهوه‌ای، سنجاب ایرانی، كبك، تیهو، كمركلی، سنگ‌چشم، داركوب و ... جلوه‌های زیبای طبیعی، وجود رودخانه كارون در نزدیكی منطقه و راه‌های دسترسی مناسب، زمینه فعالیت‌های گردشگری را در منطقه فراهم نموده‌اند.
 

كوهستان مونگشت در شهرستان‌های لردگان و ایذه، مركب از كوه‌های تنوش، ناشلیل، زردحلقه، نشا، سه‌پران، سرچاه، قوچه، بدرنگان، برآفتاب، كله، كلمه و دوزرد قرار دارد. بلندترین قله این كوهستان سه هزار و ششصد و سیزده متر ارتفاع دارد كه در 55 كیلومتری جنوب شرقی ایذه و در پنجاه و دو كیلومتری گرمان و در سیزده كیلومتری شمال غربی روستای لیراب واقع شده است. رودخانه‌های هلایجان، آب زردك، صیدون از دامنه‌های غربی، لیراب و سمه از دامنه جنوبی، خرسان و كارون از دامنه‌های شرقی این كوهستان سرچشمه می‌گیرند. بخش عظیمی از این كوهستان را جنگل‌های نسبتاً انبوه پوشانیده و در انتهای آن دریاچه‌ای به نام «بوندان» ایجاد شده است.


منطقه حفاظت شده كرائی، شوشتر


نام انگلیسی :  Shooshtar protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده شوشتر

 

موقعیت جغرافیایی
موقعیت جغرافیایی :
منطقه شكار ممنوع كرائی در 25 كیلومتری جنوب شرق شهرستان شوشتر و 35 كیلومتری جنوب شهرستان مسجدسلیمان به مساحت 39353 هكتار و شامل رشته كوه سیاه (كوه شه) می باشد. این رشته كوه از پیش كوههای زاگرس و حداكثر ارتفاع آن 600 متر از سطح دریا می باشد؛ این منطقه از سال 76 به عنوان شكار ممنوع بوده و هم اكنون جهت ارتقاء و تبدیل به حفاظت شده در دستور كار شورای عالی محیط زیست قرار دارد.
راههای دسترسی :
جاده آسفالته شوشتر به مسجدسلیمان و سپس راه شنی روستایی معروف به كرائی- راهدار مهمترین راه دسترسی به منطقه است همچنین راه آسفالته نفت سفید به هفتگل از جمله راههای دسترسی به منطقه است.
جاذبه های گیاهی:
پوشش منطقه به طور كلی مرتعی و بسیار متنوع است كه دامنه های شمالی از پوشش مناسب و خوب و دامنه­ای جنوبی دارای مراتعی فقیر است. وجود بازماندهایی از كنارستان در منطقه و تك درختان انجیر كوهی ، بادام كوهی و كلخنگ نشان از تراكم و تنوع بسیار بالای گیاهی و جنگلی در گذشته داشته كه به علت تخریب مراتع و قطع درختان از میان رفته است.
از دیگر درختچه های منطقه می توان به رملیك، سریم و گز به صورت تك درخت اشاره كرد. پوشش مرتعی از تیره كاسنی، لگومینوز، گرامینه تشكیل شده و به طور كلی بیش از 86 گونه گیاهی در منطقه شناسایی كه تعدادی زیادی گونه دارویی از جمله گل گاو زبان، بارهنگ، بومادران، پونه در میان آنها به چشم می خورد.
عمده جامعه گیاهی و شاخص پوشش گیاهی را درخت كنار تشكیل می دهد.
جاذبه های جانوری:
مهمترین گونه شاخص منطقه قوچ و میش (گوسفند وحشی) Ovis orientalis می باشد كه به دلیل شرایط منطقه وحفاظت صورت گرفته از جمعیت نسبتاً مطلوبی برخوردار است كه به راحتی می توان در منطقه مشاهده نمود. سایر جانوران منطقه شامل گرگ، شغال، تشی، انواع خفاش، گربه وحشی، كاراكال در منطقه زیست می نمایند. مهمترین پرندگان كه به وفور در منطقه مشاهده می شود كبك و تیهو می باشد سایر پرندگان از جمله كبوتر چاهی، یاكریم، كمركولی، دیدمك، دراج نیز در منطقه زیست می نمایند. این منطقه در زمانهای نه چندان دور زیستگاه پلنگ، كل و بز و آهو نیز بوده كه به علت شكار بی رویه و تخریب زیستگاه جمعیت آنها نابود شده است.
 محل های تجمع حیات وحش:
مهمترین محل تجمع حیات وحش منطقه (قوچ و میش) در ارتفاعات مشرف به روستای كرائی علیا است كه به دلیل منطقه امن و قرق بودن منطقه زمستانها در آن محل تجمع می نمایند و با شروع فصل گرما به حوالی روستای مخروبه قلعه گره كه دارای چشمه و آبشخور مناسب تری است می روند.
راههای دسترسی جهت مشاهده حیات وحش :
از جمله راههای دسترسی راه جیپ رو كرایی به قلعه گره وراه خط لوله كرایی به یونیت است كه می توان از آن به راحتی قوچ و میش ها را مشاهده نمود.
آثار تاریخی – فرهنگی و مذهبی :
از جمله آثار باستانی منطقه می توان به خرابه های معروف به قلعه گره واقع در 5 كیلومتری شرق روستای كرایی علیا نام برد؛ .همچنین تعداد 5 مقبره امام زاده در نقاط مختلف از جمله روستاهای راهدار، كرایی علیا، كرایی سفلی، قلعه گره و بردمیل وجود دارد و مورد احترام مردم محلی است.

منطقه حفاظت شده شیمبار و سد کارون


نام انگلیسی :  Shimbar protected are    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده شیمبار 

 

موقعیت جغرافیایی
موقعیت جغرافیایی :
در فاصله 80 كیلومتری شمال شرق شهرستان مسجدسلیمان منطقه ای كوهستانی و پوشیده از جنگل و درختان بلوط قرار گرفته است این منطقه حدود 50 هزار هكتار وسعت داشته كه دسترسی به تمامی منطقه مشكل است به همین دلیل تاكنون كمترین آسیب های انسانی را به خود دیده است. موقعیت جغرافیائی آن ً10 ّ9   ْْ32 تا ً55 ّ39 ْ32 عرض شمالی و ً33 ّ30 ْ49 تا ً00 ّ44 ْ49 طول شرقی است. این منطقه ادامه سلسله جبال زاگرس درخوزستان است كه از نقاط مرتفع (منار، كتك، تاراز، للر، چلا و...) یخچال های طبیعی، نقاط تالابی با پوشش متراكم گیاهان، چشمه ها و... تشكیل گردیده است. بطور كلی سه بخش كاملاً متمایز در منطقه قابل تشخیص است: دریاچه سد شهید عباسپور، منطقه تالابی شط شیمبار، منطقه كوهستانی جنگلهای بلوط زاگرس.
راههای دسترسی :
مهمترین راه دسترسی به منطقه مسیر جدید الاحداث مسجدسلیمان به شهركرد است كه در حال حاضر تا ابتدای منطقه بصورت اسفالت شده است و داخل منطقه نیز در حال زیرسازی و اسفالت كاری است. در درون منطقه راههای دسترسی شنی روستائی درجه 3 وجود دارد.
جاذبه های گیاهی
غنای گونه ای در منطقه شیمبار بسیار بالاست در این منطقه سه اشكوب درختی كاملاً متمایز كه بعضاً منحصر بفرد است دیده می شود در شط شیمبار عمده درختان با تراكم بسیار بالا از درختان و درختچه های جاز تشكیل شده است. بخشی كوهستانی منطقه جنگلهای زاگرس با غالبیت بلوط ایرانی است و در بخش هائی از منطقه نیز درختچه های مورد معطر كه بسیار متراكم و انبوه هستند وجود دارد.
جاذبه های جانوری :
جانوران موجود در سطح منطقه پراكنده اند و محدوده خاصی بعنوان محل تجمع گونه های جانوری دیده نمی شود.
معرفی جانواران منطقه :
در منطقه شیمبار گونه های مختلف از جانوران دیده می شوند كه ذیلاً معرفی می گردند.
گونه های مختلفی از پستانداران در منطقه دیده می شوند كه شامل گرگ، خرس قهوه ای، پلنگ، گربه وحشی، گراز، خرگوش، شغال، كفتار ، سنجاب، انواع خفاش، تشی، قوچ وحشی، كل وبز و... می باشند.
انواع پرندگان درخت زی ، خشك زی وابزی در منطقه دیده می شوند شامل كشیم كوچك، كشیم بزرگ، حواصیل شب، حواصیل خاكستری، كبك، تیهو ، انواع داركوب، بلبل خرما، بلبل، دم سرخ، انواع توكا، هدهد، انواع كبوتر وقمری، زاغی، جی جاق، كلاغ، غراب، كمركلی بزرگ وكوچك، چرخ ریسك، انواع پرندگان شكاری، لاشخورها و...
راههای دسترسی جهت مشاهده حیات وحش :
مسیر اصلی كه از بخش اندیكا به سمت بخش بازفت امتداد داشته و از وسط منطقه می گذرد. بخشی از این مسیر آسفالت بوده وقسمتهائی از آن شنی است.
مسیرهای مالرو وفرعی كه با پیاده روی امكان تردد و مشاهده وحوش فراهم است.
آثار تاریخی :
بارزترین اثر تاریخی منطقه پل نگین است كه بازمانده دوره ساسانیان تشخیص داده شده است.

با تشکر مدیریت وبلاگ
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و عرض اردت...
جا دارد از تمامی شما بازدید کنندگان عزیز که تا امروز مارو همراهی کردید تشکر کنم...
...........درباره ی وب ..............
به بهترین وب شکار صید خوش امدید
مفتخریم از همراهی شما

با تشکر از انتخاب شما...
این وب را بیشتر بشناسید
بسم الرحمن الرحیم وب شکار که با اسم شکار و صید کار خودش رو ادامه می دهد یکی از بهترین وب های شکار وصید و طبیعت است از اونجا که این وب بدون هیچ چشم داشت مادی کار می کند و هدف اون حفاظت از محیط زیست و همینطور استفاده درست از آن است ...وب شکار صید علاوه بر معرفی مناظق حفاظت شده سعی دارد با معرفی اسلحه های روز دنیا و همینطور انواج جانواران و پرنده ها و ماهی ها اطلاعات جامع ای در اختیار بازدید کنندگان عزیز قرار دهد....از اینکه با ما همراه هستید سپاس گزاریم ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User

پیغام ورود و خروج