تبلیغات
پیامبر اکرم(ص) فرمودند: هرآن‌که گنجشکی را بیهوده شکار کند، او در روز قیامت نزد پروردگار شکایت خواهد برد که پروردگارا! بنده تو بیهوده مرا کشت بدون آن‌که هیچ سودی از کشتن من نصیب او شود. شکار و صید

شکار و صید
انسان های بزرگ با بن بست مواجه نمی شوند یا راهی خواهند یافت یاراهی خواهند ساخت ... 
نویسندگان
نظر سنجی
شما در چه مناطقی به شکار می روید ؟(امکان انتخاب چند گزینه وجود دارد )صفحات جانبی
لینک های مفید
منطقه حفاظت شده اشترانکوه ، لرستان


نام انگلیسی :  Oshtorankooh protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده اشترانکوه

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده اشترانكوه در استان لرستان 28/33 تا 12/33 عرض شمالی و 25/49 تا 58/48 طول شرقی واقع شده است. مساحت آن 98250 هكتار می باشد.

پوشش گیاهی: گون, درمنه, چوبك , آویشن و كلاه میر حسن .

پستانداران: كل و بز , قوچ و میش , خرس قهوه ای ,‌پلنگ ,‌ گربه جنگلی ,گرگ,‌شغال و روباه.

 سفر به دریاچه گهر و دیدن زیباییهای منطقه اشترانكوه كه این دریاچه را در خود محصور كرده است، این روزها آرزوی بسیاری از گردشگرانی است كه مناطق سردسیر كشور را برای گشت و گذار و لذت بردن از زیباییهای طبیعت انتخاب می‌كنند.

زیبایی خیره كننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده تا هر ساله با وجود سختی راه، انبوهی از مردم لرستان، استانهای اطراف و دیگر نقاط كشور، با پای پیاده یا سواره به دیدن دریاچه و زیبایی‌های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری كنند. شتر کوه و یا اشترانکوه نیز كه چشم‌انداز دریاچه را تشكیل می‌دهد و از عجایب طبیعی ایران و یكی از ذخایر طبیعی ارزشمند جهان به شمار می‌آید، تابستانهای زیبا و خنكی را در خاطره گردشگران به جا می‌گذارد.


این رشته کوه بسیار زیبا در حدود سال 1340 جزء منطقه تحت حفاظت کشور از لحاظ گونه‌های جانوری و گیاهی قرار گرفت و در سال 1348 جزء محیط زیست جهانی انتخاب شد. رشته کوه زیبا و منحصر به فرد اشترانكوه از هشت کوه و قله بسیار مرتفع در کنار هم تشکیل شده است که به واسطه بلندی بسیار زیاد و در ردیف هم به مانند کوهانی از شترهای به هم پیوسته هستند، لذا به اشترانکوه معروف شده‌اند. دریاچه گهر، این دریاچه زیبا نیز در پای قله سن بُران و گل گل در ارتفاعات شمال روستای طیان شهرستان درود واقع شده است.


در اثر ذوب شدن برفها در این دو قله و سرازیر شدن رود در محلی به همین نام (گهر) درِیاچه‌ای به زیبایی آسمان و زلالی اشک چشم و به مساحت چند صد هکتار و عمق متوسط 20 متر تشکیل می‌شود. دریاچه گهر شامل دو دریاچه است، گهر پایین و گهر بالا که یکی از یکی زیباتراست.در اطراف دریاچه گهر درختان بید روئیده و زیبایی بسیار زیادی به آن منطقه بخشیده اند. منطقه گهر محل بسیار مناسبی برای تفریح و آسایش است و ماهی گیری در گهر آروزی هر توریست و گردشگر است.


هنگام استراحت در آن مکان موج زدن آب بسیار زلال، نسیم سرد و دیدن قله‌های پر برف سن بران و گل گل و دوری از قیل و قال شهر، خاطره زیبای مسافران را چندبرابر می‌كند. راز زیبایی و بکر بودن طبیعت گهر در این است که این منطقه فاقد جاده ماشین رو است.طول دریاچه اصلی گهر را 5/1 كیلومتر و عرض متوسط آن را 600 متر برآورد كرده اند. حداكثر عمق دریاچه 28 متر و مساحت آن در حدود 100 هكتار است.


دریاچه گهر مانند آبگیری است كه از چشمه‌ها، آبشارها و سرابهای اشترانكوه پر شده و آب آن در تابستان و زمستان ثابت است. بیشتر سطح دریاچه گهر در زمستان یخ می بندد.


انواع بوته‌ها، درختان تنومند بید، گیاهان و گلهای زیبای پیرامونی، اطراف دریاچه را به صورت یك پارك طبیعی شگفت انگیز در آورده است.


از گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان به خرس قهوه‌ای، روباه، کفتار، گراز، گرگ خاکستری، بز کوهی، قوچ کوهی و از پرندگان نیز می‌توان به عقاب، کبک، جغد، اردک، شاهین و ... اشاره كرد که همگی تحت حفاظت اداره كل حفاظت محیط زیست استان لرستان هستند.


در اشترانکوه پسته کوهی به فراوانی یافت می‌شود و پوشش گیاهی متنوع آن اعم از گون، ریواس و استپها در شیب ملایم بعضی نقاط و گلهای طبیعی و خودرو محل مناسبی برای جانوران ساکن در اشترانکوه است که در آن زاد و ولد کرده و از آنان تغذیه می‌کنند.


منطقه حفاظت شده سفیدکوه ، لرستان

 

نام انگلیسی :  Sefid Kouh protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده سفید کوه

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده سفیدكوه در استان لرستان بین18/48 تا 43/47 عرض طول شرقی و 49/33 تا 29/33 عرض شرقی واقع شده است. مساحت آن 71477 هكتار می باشد.
پوشش گیاهی: بلوط ,‌ارژن,‌ كیكم ,‌انجیر وحشی,‌ زالزالك ,‌آلبالوی وحشی,‌گلابی وحشی,‌ بنه ,‌ گون ,‌درمنه, چوبك و آویشن.
پستانداران: كل و بز,‌ قوچ و میش ,‌خرس قهوه ای , پلنگ ,‌گراز و گرگ.

 

منطقه حفاظت شده سفیدكوه به وسعت 69500 هكتار در 67 كیلومتری شمال غربی خرم آباد واقع است. بخش اعظم این منطقه را ارتفاعات تشكیل می دهند كه بلندترین نقطه آن كوه كوربوری به ارتفاع 2854 متر و پست ترین نقطه آن دارای ارتفاع 1500 متر از سطح دریاست.

 

طیف زیستی منطقه با تعیین درصد گونه های متعلق به هر یك از شكل های زیستی ترسیم شد. جایگاه این منطقه حفاظت شده از نظر جغرافیایی گیاهی ایران براساس داده های حاصل از پراكنش جغرافیایی گونه شناسایی شده و منابع موجود مورد بررسی قرار گرفت. از 148 گونه و زیرتقسیمات گونه ای منطقه، 1 گونه سرخس، 115 گونه دو لپه ای و 32 گونه تك لپه ای هستند. این گونه ها به 47 تیره و 117 جنس تعلق دارند. مهمترین تیره های گیاهی منطقه از نظر غنای گونه ای به ترتیب عبارتند از: Asteraceae، Liliaceae، Rosaceae و Poaceae. 98 گونه (2/66 درصد) فلور منطقه انحصاری ناحیه ایرانی – تورانی هستند كه از این تعداد 17 گونه مختص ایران می باشند و در میان آنها پراكنش گونه های Alcea koelzii، Amygdalus elaegnifilia، Arum giganteum، Centaurea phlomoides، Dionysia gaubae، Pyrus glabra و Quercus brantii var.persica به رشته كوه های زاگرس محدود می شود. در بین گیاهان منطقه همی كریپتوفیت ها با 52 گونه (1/35 درصد)، ژئوفیت ها و تروفیت ها به ترتیب با 37 گونه (25 درصد) و 33 گونه (3/22درصد) فراوانترین شكل های زیستی محسوب می شوند.


گرآورنده مدیریت وبلاگ
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

با سلام و عرض اردت...
جا دارد از تمامی شما بازدید کنندگان عزیز که تا امروز مارو همراهی کردید تشکر کنم...
...........درباره ی وب ..............
به بهترین وب شکار صید خوش امدید
مفتخریم از همراهی شما

با تشکر از انتخاب شما...
این وب را بیشتر بشناسید
بسم الرحمن الرحیم وب شکار که با اسم شکار و صید کار خودش رو ادامه می دهد یکی از بهترین وب های شکار وصید و طبیعت است از اونجا که این وب بدون هیچ چشم داشت مادی کار می کند و هدف اون حفاظت از محیط زیست و همینطور استفاده درست از آن است ...وب شکار صید علاوه بر معرفی مناظق حفاظت شده سعی دارد با معرفی اسلحه های روز دنیا و همینطور انواج جانواران و پرنده ها و ماهی ها اطلاعات جامع ای در اختیار بازدید کنندگان عزیز قرار دهد....از اینکه با ما همراه هستید سپاس گزاریم ...
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
Online User

پیغام ورود و خروج